Annenin severek yediği besinler mutluluk hormonu (endorfin, serotonin) salgılanmasına neden olur. Anneden bebeğe geçecek olan bu hormonun etkisi ile bebeğin de hareketliliği artar ve mutlu olur.
Hayat boyu maruz kalınan güneş ışığının %80' i yaşamın ilk 18 yılında alınmaktadır. Bu nedenle çocukların güneşten korunması çok önemlidir. Yaz aylarında saat 10.00 ile 16.00 arasında çocukların dışarı çıkarılmamasına dikkat edilmelidir.
Hava sıcaklığının yüksek olduğu günlerde aşırı egzersizden kaçının. Dışarıda çalışmak zorundaysanız mümkün olduğunca güneş altında korunmasız kalmamaya dikkat edin. Mutlaka şapka takın, güneş gözlüğü kullanın.
Çocukluk çağında edinilen sağlıklı beslenme alışkanlığı, ömür boyu sürecek sağlıklı beslenme düşüncesinin temellerini atar. Bu alışkanlığı çocuklara ebeveynler kazandırır.
Bu sıcak günlerde çocuğunuz havuza ya da denize girmek isteyecektir. Deniz için yapacak pek birşey yok ama temizliğinden emin olmadığınız havuzlarda çocuğunuz yüzmesine müsade etmeyin.
Ramazan günlerinde oruç nedeniyle yetersiz sıvı alımı olabilmektedir, bu durum kabızlık riskini artırabilir. Riski azaltmak için iftar saatinden sahur bitimine kadar en az 12 – 14 bardak sıvı alınması gerekir.
Glisemik indeksi yüksek olan karpuz, kavun, üzüm, şeftali, kiraz gibi yaz meyvelerinin fazla tüketilmesi kan şekerinin yükselmesine neden olacağından diyabet hastaları ve hatta sağlıklı kişiler tarafından az miktarda tüketilmesine özen gösterilmelidir.
Aşırı terleme, kişilerin yaşam kalitesini düşüren şikayetlerdendir. Aşırı terleme sorunu, çözümü olan bir şikayettir.. Hastaların bir dermatoloğa başvurması ve ilgili nedenlerin araştırılarak en etkili tedavinin seçilmesi, yaşam kalitelerini yükseltir.
Diş etinin çekilmesiyle oluşan boşluklar bakteriler için çoğalma alanlarıdır. Her yemekten sonra diş aralarını diş ipiyle temizlemek önemlidir. Kürdan vb. maddelerle dişleri temizlemek diş ve dişeti sağlığı için son derece tehlikelidir.
Yemek yedikten sonra, dişler fırçalanamıyorsa, ağzı bol su ile çalkalamak dişlerinizi çürükten korumaya yardımcı olur.
Ağzınız kokuyorsa bunun en önemli sebeplerinden bir tanesi eski protez ve dolgularınız olabilir. Eski protez ve dolgularınızı kontrol ettirin.
Uzun ve sağlıklı yaşamak için kendinize yapacağınız en iyi yatırımın ideal kilonuza inmek ve korumak olduğunu unutmayınız!
Anne sütü bebekler için bugüne kadar koruyuculuğu kanıtlanmış olan tek ilaçtır.
Günde 1 kez, ara öğün olarak, 20 adet fındık ya da 8 adet ceviz yerseniz kalp hastalıklarına yakalanma oranınızı %50 azaltırsınız.
Lazer teknolojisi kırışıklıkların azaltılması ve cildin gerginleştirilmesi için önemli bir tedavi seçeneğidir. Özellikle akne ve yara izlerinin tedavisinde lazerler başarılı şekilde uygulanmaktadır.
Klimanın üflediği soğuk hava ve ortama yaydığı tozlar, alerjik bünyeli kişilerin şikayetlerini tetikleyerek astım krizlerinin ortaya çıkmasına ve şiddetli kuru öksürüklerin oluşmasına neden olabilir.
Yoğurt içeriğindeki laktik asit ile mikroplara karşı koruma sağlar. Hergün mutlaka düzenli olarak yoğurt, ayran veya kefir tüketilmelidir.
Besinlerin glisemik indeks (GI) değeri hem sağlıklı beslenmenin hem de kilo vermenin anahtarlarından biridir. Düşük GI besinleri tercih etmek uzun dönemde diabet, kalp hastalıkları ve tansiyon gibi kronik hastalıkların oluşma riskini azaltmaktadır.
Yüksek topuklu ayakkabılar ayakların yanı sıra, normal yürüyüş ve vücudun genel biomekaniğinin bozulması sonucu bacaklar ve omurgada da aşınma ve şekil bozuklukları ortaya çıkmaktadır. Yüksek topuklu ayakkabı diz ve bele de zarar verir.
Beden ve ruh sağlığı için asansör yerine merdiven kullanılmalı, yakın yerlere araba ile gitmek yerine bisiklet ya da yürüyüş tercih edilmelidir.
Yürüyüş; kilonun korunması, psikolojinin düzenlemesi, kalp, akciğer, sindirim sistemi, eklem ve kas, bel ve boyun sağlığı açısından son derece faydalıdır. Prostat kanseri riskini azaltır. Yaşlanma sürecini yavaşlatarak genç görünüm kazandırır.
Çocuklarınız tahtaya daha yakından bakmak istiyor ve televizyonu çok yakından izliyorsa bu göz bozukluğu olduğu anlamına gelebilir.
Koruyucu diş hekimliği çocuğun sağlıklı bir ağıza ulaşmasını ve bu sağlığın idame ettirilmesini amaçlar. Sağlıklı dişlere sahip olan çocuklar besinleri daha kolay çiğner ve buna bağlı olarak da besinlerden daha fazla yararlanır. Sağlık ağızda başlar.
Sıcakta uzun süre korumasız şekilde kalınırsa tansiyon yükselmesi ve buna bağlı beyin kanamaları görülebilir. Bu nedenle özellikle öğle saatlerinde dışarı çıkmamalı, güneşin dik konumda olmadığı saatlerde ise şapka ve gözlük kullanılmalıdır.
Etler, C ve E vitaminini içermezler. Bu nedenle mutlaka etlerin yanında C vitamininden zengin sebzelerle birlikte tüketilmesi besin çeşitliliğinin sağlanması, sebzelerde bulunan C vitamininin etlerde bulunan demirin emilimini artırması açısından önemlidir